06.02.2018
Uluslararası Ökse Otu Ar-Ge İşbirliği Konferansı Tamamlandı
Orman Genel Müdürlüğü Söğütözü Yerleşkesinde 05 Şubat 2018 tarihinde odun dışı orman ürünü olan ökse otunun (Viscum album L.) insan sağlığına etkileri ve kanser araştırmalarındaki önemi (Diverse Biological Functions of Mistletoe) üzerine Güney Kore Cumhuriyetinden akademisyen bilim insanlarının bildirilerini sundukları “Uluslararası Ökse Otu Ar-Ge İşbirliği Konferansı” düzenlenmiştir. Orman Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen uluslararası konferansa, görevine geçtiğimiz Ocak ayında başlayan ve ilk resmi ziyaretini Orman Genel Müdürlüğüne gerçekleştiren Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Choi Hong-GHİ katılım sağlamıştır. Büyükelçi GHİ açılış konuşmasında, Türk-Güney Kore halkının dostane ilişkilerinin geçmişten geldiğini ve bu iyi ilişkilerin konferans, sempozyum, ortak proje vb. bilimsel faaliyetlerin yapılmasıyla daha da artacağını temenni ederek memnuniyetini dile getimiştir. Genel Müdürlüğümüz adına konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Ahmet İPEK, Büyükelçiye temennileri için teşekkür ederek iki ülke arasındaki ormancılık Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi vermiş, bilimsel faaliyetlerin artarak yürütüleceğini belirtmiştir.
 
Konferansta, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen ökse otu araştırma projesinin Güney Koreli ortağı Mistlebiotech Ltd.‘den (Ökse Otu Araştırma Merkezi) Prof. Dr. Jong-Bae KIM ve araştırmacısı Dr. Choon Ho PARK Türk ökse otu üzerine yapılan ortak çalışmaya ilişkin olmak üzere Sunchon Ulusal Üniversitesinde İmmünoloji konusunda çalışan Prof. Dr. Sung-Tae YEE, Konyang Üniversitesinde İnsan ve Hücre Biyolojisi konusunda çalışan Prof. Dr. Yung Choon YOO, Yuhan Akademisinde Beslenme konusunda çalışan Prof. Dr. Taek-Joon YOON tarafından toplam beş adet bildiri sunulmuştur. Konferansa, Gazi Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Erzincan Üniversitesinden konu uzmanı değerli akademisyenlerimiz ile Genel Müdürlüğümüz birimlerinden araştırmacılar ve konuya ilgi duyan personel katılmıştır.
 
Konferans, katılımcıların yaptıkları sunum ve akabinde dinleyicilerden gelen soruların cevaplanması ile başarıyla sonlandırılmıştır.

Yazdır