11.06.2018
Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’nde Yeni Alınması Planlanan Araştırma Projeleri Hakkında İstişare Toplantısı Yapıldı

Enstitü Müdürlüğümüzce, Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’nde araştırılması istenen proje konularına ait bir istişare toplantısı yapılmıştır.  

6 Haziran 2018 Çarşamba günü Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Orman Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İpek, Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Tuncay Porsuk, Kayseri OBM Şube Müdürleri, İşletme Müdürü ile Enstitümüz Başmühendisleri ile Araştırmacı personel katılmıştır.  

Toplantının açılış konuşmasında Kayseri Orman Bölge Müdürü AdnanDiltemiz; Kayseri Orman Bölge Müdürlüğününüretimden ziyade ağaçlandırma ve toprak muhafaza ağırlıklı bir programa sahip olduğunu, Araştırma Enstitü Müdürlüğümüz (İAOAEM) ile Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezinin ziyaret edildiği, bundan sonraki çalışmalarda bu merkezle ortak hareket edilmesi konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunmuştur.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İPEK,Araştırma Enstitülerinin yıl içinde yaptıkları çalışmaların sonuçlarını Bölge Müdürlükleri ile paylaştıklarını ve bu toplantılarda aynı zamanda bölgenizde karşılaştığınız ormancılık sorunlarına dair araştırmasını istediğiniz konuları da istişare etme fırsatı bulunduğunu ifade etmiştir.Örneğin uygulama birimi bir yerde gidip erozyon kontrolü vs. yapabilirancak bilimsel hale getirme konusunda zorluklar yaşanabilir. İşte Araştırma Enstitüleri bu sorunu çözmektedir. Burada çıkan fikirlerin yapılabilirliğihem uygulamada hem de araştırma bakımından istişare edildiğindenönemli olduğunu belirtmiştir.

Enstitüsü Müdürü Dr. Tuncay PORSUK: Bölge Müdürümüz ve ekibine bizlere göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı teşekkür etmiş, istişare toplantısının amacının uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek, sizlerin araştırma taleplerinizi dinlemek ve bir şekilde çözüme dayalı ortak projeler tasarlamak olduğu söylemiştir.

Daha sonra, Enstitümüz başmühendislerinden Gıyasettin Akbin 2017 yılında Ara Sonuç raporu alınan 3 orjin denemesi projesine ait sunumlarını yapmıştır. Akabinde Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan ve araştırılması istenen konular değerlendirilmiştir.

Yazdır