01.03.2017
GİNSENG ARAŞTIRMA PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

​Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Güney Kore Cumhuriyeti Gyeongsangbuk-Do Eyaleti Valiliği arasında Ar-Ge alanında iş birliği amacıyla 18 Ağustos 2014’te imzalanan iyi niyet beyanı kapsamında, ülkemiz de uygun koşullarda Ginseng (Panax ginseng) yetiştirilmesine yönelik araştırma projesine Yaylacık Araştırma Ormanı ve İstanbul Çatalca’da kurulan deneme alanları ile başlanmıştır. İlgili projenin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak üzere proje ortağı ülkeden, Türk Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Sn. Yong Durk PARK ve Kore Ginseng Araştırma Enstitüsü uzmanı Dr. Sung Kyun MOK ülkemize gelmiştir.  

Ziyaretin ilk gününde heyet, Genel Müdürümüz Sn. İsmail ÜZMEZ’i makamında ziyaret etmiş ve iş birliği çerçevesinde ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanan bilimsel araştırmalara dair Sn. Genel Müdürümüze detaylı bilgi verilmiştir.  

Genel Müdürümüzü ziyaretin akabinde, Genel Müdür Yardımcımız Sn. Dr. Ahmet İPEK’in başkanlık ettiği toplantıda, Ginseng Uzmanı Dr. MOK, Kore Ginsenginin tarihsel süreçte ilerleyişi, yetişme ve yetiştirme koşulları, kültüre alınma teknikleri, kullanım alanları, yetiştirme metotları, yapılan uygulamalar ve silikat kullanımının ginseng ve diğer meyveler üzerine etkileri hakkında bilgi vermiştir.

Ziyaretin ikinci gününde heyet, fidanlık ortamında Ginseng yetiştiriciliği için uygun alan incelemesinde bulunmak üzere Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yer alan Gökçebey Fidanlığına gitmiştir. Heyet burada, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Sn Ahmet Sırrı BEŞEL ve mahiyetindekiler tarafından karşılanmıştır.  

İlgili uzmanca fidanlığın meteorolojik ve edafik koşulları geçmişe dönük olarak belgelerden ve güncel durum olarak da sahada değerlendirilmiş, Gökçebey fidanlığının Ginseng yetiştirilmesi için uygunluğu mütalaa edilmiştir. Akabinde Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü konferans salonunda Zonguldak Valisi Sn. Ali KABAN’ın katılımlarıyla ilgili uzman tarafından ginseng yetiştirilmesi üzerine konferans verilmiştir.

Ziyaretin üçüncü gününde heyet İstanbul’a geçmiştir. İstanbul’da yapılan Ginseng yetiştirme çalışmaları konusunda araştırmacılarla değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Temaslarını tamamlayan Güney Kore Cumhuriyeti Heyeti yapılan görüş alışverişleri ve iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek ülkemizden ayrılmıştır.


Yazdır