09.03.2017
İran Ormancılık Teşkilatı’ndan Yetkililer Enstitümüzü Ziyaret Etti

​İran İslam Cumhuriyeti Kurak ve Yarı Kurak Alanlar Genel Müdür Yardımcısı ve beraberindeki uzmanlar 09 Mart 2017 tarihlerinde Enstitü Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Müdürlüğümüz laboratuvarlarında ve Behiçbey Fidanlığı’nda çeşitli incelemelerde bulunmuşlardır.

FAO tarafından desteklenen İran İslam Cumhuriyeti Teknik İşbirliği Programı dahilinde, İran Tarımsal Mücadele Bakanlığı, Kurak ve Yarı Kurak Alanlar Genel Müdür Yardımcısı Talep AMINPOUR, proje koordinatörü Hossein BADRIPOUR ve Fars Eyaleti Orman Müdürlüğü'nden Shahram AHMADI 09 Mart 2017 tarihinde Enstitü Müdürlüğümüzde düzenlenen teknik bir toplantıya katılmışlardır. Toplantıya Enstitü Müdür Yardımcısı Hacer SEMERCİ ve Başmühendisler katılmışlardır. 

Zagros Ormanlarındaki Meşe Kurumaları ve  Hazar Bölgesi Şimşir Ormanlarındaki Böcek Zararları ile ilgili sorunlarını dile getiren Talep AMINPOUR, orman zararlılarıyla mücadele konusunda OGM Araştırma Enstitülerinin bilgi birikiminden ve faaliyetlerinden faydalanmak istediklerini ve bu amaçla yapılabilecek ortak proje faaliyetlerinden mutluluk duyacaklarını vurguladı. Ayrıca  İran ormanları için Ulusal Orman İzleme Sistemlerini geliştirmek istediklerini; OGM’ nin Ulusal Ormancılık Programı ve orman izleme çalışmalarının  kendilerine yol gösterici olacağını ifade etti. Ormancılığın sosyoekonomik yönleriyle yakından ilgilendiklerini, orman içlerinde yaşayan halkın ormana bağımlılıklarını azaltmak için çözümler aradıklarını söyledi. Bu konularda ortak çalışmalar yapmanın her iki ülkenin ormancılığı için de faydalı olacağını belirterek OGM’nden uzman heyetleri İran’da ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. 

İran’daki  tuzlu topraklar ve kurak alanlarda yapılan ormancılık çalışmalar hakkında da bilgiler vererek bu konularda her iki ülkenin deneyimlerinin birleştirilmesinin uygun olacağından bahsedilmiştir. Ayrıca 1-12 Mayıs 2017’de “Tuzlu Topraklar ve Kurak Alanlar Ormancılığı” konusunda Tahran’da yapılacak olan toplantıya katılım sağlanmasından duyacakları mutluluğu ifade etmişlerdir.

Enstitü Müdür Yardımcısı Hacer SEMERCİ de her iki ülke kurumlarının ortaklaşa yürüteceği araştırma projelerine destek vermeye hazır olduklarını ifade etmişlerdir.  

Heyet daha sonra Enstitümüz laboratuvarlarını gezerek ziyaret sona ermiştir.


Yazdır